Mahunarke su nezaobilazan sastojak mediteranske prehrane, a na našim su prostorima poznate po visokoj nutritivnoj vrijednosti i dobrobiti za zdravlje.

JEDNA JEDNA METODA MOŽE IMATI UTJECAJ:Ako volite grah, ali imate nadutost, imajte na umu ovu “dobrotu” tijekom kuhanja. Prema The Guardianu, glavni nedostatak ove hrane, koji je naveo neke pojedince da ih se klone, je njihova sklonost izazivanju nadutosti i plinova.Doista je moguće riješiti nedostatke dok još uvijek uživate u ovim zdravim izborima. Započnite odabirom sorti koje su manje sklone izazivanju nelagode i istražite tehnike kuhanja koje mogu ublažiti te probleme.

Mekinje uvelike doprinose stvaranju plinova, uglavnom zbog svoje gustoće, zajedno sa značajnom količinom luka koji također dovodi do nadutosti. Nakon toga, tradicionalni bijeli grah obično pripremaju srpske domaćice. Iako se soja značajno koristi, rjeđe se pojavljuje na našim blagovaonskim stolovima. Za one koji traže mahunarke za koje je manje vjerojatno da će izazvati nadutost, azuki grah je izvrstan izbor; ove male žitarice, koje potječu iz Kine, nude obilje proteina i antioksidansa, što ih čini korisnim za cjelokupno zdravlje.

Grah je hranjiva mahunarka koja pruža obilje proteina, vlakana i vitamina. Međutim, oni mogu dovesti do nadutosti zbog određenih oligosaharida koji su teško probavljivi. Kako biste smanjili nadutost, preporuča se namakanje graha nekoliko sati ili preko noći prije kuhanja, jer to pomaže u razgradnji ovih spojeva. Dodatno, uključivanje začina kao što su kumin ili peršin tijekom kuhanja može pomoći u probavi. Uvođenje graha u prehranu postupno omogućuje prilagodbu tijela. Leća, još jedna vrsta mahunarki, također je poznato da smanjuje nadutost.

Srećom, tijelo se s vremenom može priviknuti na mahunarke, pa je najbolje početi s malim porcijama i polako povećavati količinu. Veliku važnost imaju savjeti naših baka, a posebno preporuka da se grah namoči u hladnoj vodi preko noći.Ova metoda ne samo da omogućuje brže kuhanje sljedećeg dana, već i smanjuje stvaranje plina. Nadalje, često zanemaren prijedlog je dobro žvakati grah dok ga jedete. Mnogi ih gutaju cijele dok guštaju u juhi, što za posljedicu ima probleme s probavom, navodi Kurir.

BONUS TEKST:

Temeljita meta-analiza randomiziranih kontroliranih studija pokazuje da je unos vitamina D povezan s poboljšanim kardiometaboličkim zdravljem. Prema studiji objavljenoj ovog ljeta u časopisu Engineering, prosječna dnevna doza od 3320 međunarodnih jedinica (IU) potrebna je za postizanje ovih prednosti.

Sudionici u studiji koji su primali vitamin D pokazali su poboljšanja u različitim pokazateljima zdravlja, uključujući krvni tlak (i ​​sistolički i dijastolički), ukupni kolesterol, glukozu u krvi natašte, hemoglobin A1C i razine inzulina natašte. Ovaj je učinak bio posebno uočljiv među nezapadnjačkim pojedincima, starijim odraslim osobama, onima s početno niskim razinama vitamina D, pojedincima s nižim indeksom tjelesne mase (BMI) i onima koji su koristili dodatak dulje vrijeme.

To je posebno jasno u mjerenjima glikemije. Istraživači studije istaknuli su važnost pružanja prilagođene doze za svakog pojedinca, uzimajući u obzir razlike u njihovim odgovorima. Autori su primijetili da su povišene razine vitamina D neophodne za promicanje kardiovaskularnog zdravlja među starijim, pretilim i ne-zapadnim stanovništvom. Posljedično, treba uzeti u obzir da bi primjena viših doza tijekom duljeg trajanja mogla biti korisna pri razvoju personaliziranih intervencijskih strategija usmjerenih na poboljšanje kardiometaboličkog zdravlja u tim skupinama.

Oglasi - Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here