Slatki pelin, znanstveno poznat kao Artemisia Annua L., iznimno obećava u borbi protiv raka dojke. Studija nedavno objavljena u Live Scienceu otkrila je da artemisinin, ekstrakt dobiven iz slatkog pelina, ima sposobnost iskorijeniti nevjerojatnih 98% stanica raka dojke u samo 16 sati. Samostalnim korištenjem slatki pelin smanjuje stanice raka dojke za 28%; međutim, u kombinaciji sa željezom, gotovo potpuno iskorijenjuje rak u samo 16 sati. Ova biljka, poznata po svojoj učinkovitosti u liječenju malarije, sada je podvrgnuta ispitivanju kao potencijalni lijek za rak.

Borba protiv raka otkrila je brojne lijekove na biljnoj bazi koji pokazuju izuzetnu učinkovitost, a slatki pelin ističe se kao značajan pomak u liječenju ove kobne bolesti. Unatoč opsežnom broju dokaza koji podupiru učinkovitost artemisinina, skeptici se pitaju hoće li farmaceutska industrija, koja daje veliki prioritet sintetskim lijekovima, priznati njegove terapijske prednosti.

Nedavna studija otkrila je revolucionarno otkriće u vezi s artemisininom, pokazujući njegovu sposobnost da selektivno cilja i bori se protiv stanica raka dojke bez nanošenja štete zdravim stanicama. Ovo je otkriće od velike važnosti jer tradicionalni tretmani kemoterapijom često rezultiraju oštećenjem i kancerogenih i zdravih stanica, što dovodi do teških posljedica za tijelo. Iako je artemisinin odavno poznat po svojim snažnim antimalarijskim svojstvima, tek je nedavno izašla na vidjelo njegova izvanredna učinkovitost u borbi protiv raka.

Utvrđeno je da unos željeza, koje se prirodno nakuplja u tkivu dojke i stanicama raka, ima specifičan učinak u kombinaciji s artemisininom. Ova kombinacija je selektivno napadala stanice raka dok je zdrave stanice ostavljala nedirnutima. Istraživači UC Laboratorija za istraživanje raka utvrdili su da je sposobnost artemisinina da poremeti faktor transkripcije E2F1 ključna u zaustavljanju rasta stanica raka dojke. Ovo otkriće naglašava važnost ovog puta u učinkovitoj kontroli rasta stanica raka.

Proces diobe stanica i nakupljanje željeza olakšavaju jedinstveni receptori poznati kao “transferinski” receptori, koji su prisutni u stanicama raka. Dok se ovi receptori također mogu pronaći u normalnim stanicama, oni se nalaze u mnogo većim količinama u stanicama raka, što ih čini posebno osjetljivima na kombinaciju željeza i artemisinina kao ciljanog liječenja. Opsežni eksperimenti pokazali su izvanrednu učinkovitost artemisinina u kombinaciji sa željezom u iskorjenjivanju raka.

Stoljećima se ovaj ekstrakt koristio kao moćno sredstvo protiv malarije u Kini. Prisutnost artemisinina, koji je bogat željezom, pogubna je za parazite malarije, čineći njihov opstanak nemogućim. Međutim, dostupnost ovog ekstrakta po pristupačnoj cijeni predstavljala je značajnu prepreku. Ipak, sve veća fascinacija ovom biljkom obećava potencijalno smanjenje troškova povezanih s njezinom nabavom.

Sanofi, ugledna francuska farmaceutska tvrtka, preuzela je hvalevrijednu obvezu proizvesti godišnju zalihu od 50 do 60 tona artemisinina. Ovaj značajan pothvat ima potencijal uvelike utjecati na dostupnost i cijenu ovog revolucionarnog tretmana za rak. Korištenje slatkog pelina, sa svojim ogromnim potencijalom i širokom uporabom, služi kao svjetionik nade u borbi protiv raka. Njegova kombinacija sa željezom pojačava njegovu učinkovitost, pozicionirajući ga kao izuzetnog kandidata za daljnja istraživanja i napredak u području terapija protiv raka. Kao rezultat toga, istraživači i farmaceutske tvrtke diljem svijeta nastavljaju usmjeravati svoju pozornost na slatki pelin, potičući mogućnost novih otkrića i napretka u liječenju raka.

Oglasi - Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here