Emocionalna udaljenost i smanjenje privlačnosti u braku: Čimbenici i rješenja prema dr. Samantha Rodman

Brakovi, iako često započinju iz ljubavi i entuzijazma, s vremenom mogu biti suočeni s brojnim izazovima koji ugrožavaju emocionalnu i fizičku povezanost partnera. Dr. Samantha Rodman, klinička psihologinja sa više od 20 godina iskustva u radu s parovima, istražuje četiri ključna čimbenika koji doprinose emotionalnoj udaljenosti i smanjenju privlačnosti, osobito u kontekstu žena koje postaju manje atraktivne svojim muževima. U svom radu, dr. Rodman primjećuje ponavljajuće pritužbe koje se odnose na emocionalnu i fizičku dinamiku odnosa, a koje mogu dugoročno narušiti kvalitetu braka.

1. Gubitak intimnosti i emocionalna udaljenost

Jedan od najčešćih problema koji dr. Rodman ističe je gubitak intimnosti u braku. Mnogo muževa izražava osjećaj da su postali emocionalno udaljeni od svojih žena, često govoreći da više ne osjećaju privlačnost prema njima. Ovaj problem obično proizlazi iz nedostatka međusobne komunikacije i emocionalne povezanosti. Žene, usmjerene na djecu i kućanske obaveze, povlače se u svoj svijet, zanemarujući partnera, dok muževi osjećaju zanemarivanje. Mnogi muškarci primjećuju da bi njihove žene bile ravnodušne čak i prema eventualnoj aferi, pod uvjetom da mogu ispunjavati svoje obaveze prema djeci i domu. Emocionalno razdvajanje često postaje temelj za ozbiljne probleme u braku, jer se temelji na pomanjkanju pažnje i poštovanja, koji su ključni za stabilan odnos.

2. Previše fokusa na djecu

Drugi faktor koji dr. Rodman identificira kao izazov u braku je prekomjerni fokus na djecu. Mnogi muževi se žale da njihove žene postaju opsjednute brigom o djeci, što često dovodi do smanjenja pažnje prema partneru. Ova dinamika može izazvati napetost u braku, jer žene razvijaju visoku razinu anksioznosti oko svojih roditeljskih uloga, što dovodi do stresa i napetosti u partnerstvu. Muškarci, koji su često opušteniji i manje skloni prekomjernoj brizi, mogu se povući emocionalno, osjećajući se zanemarenima. Istraživanja pokazuju da čak 40% zaposlenih majki pati od anksioznosti ili depresije, što još dodatno komplicira međusobnu dinamiku u braku.

3. Stalna žurba i nedostatak užitka

U današnjem ubrzanom društvu, žene često osjećaju pritisak da budu savršene u svim aspektima života, uključujući roditeljstvo, karijeru i fizički izgled. Ovaj pritisak može stvoriti osjećaj da su u neprestanoj žurbi, što utječe na njihovu emocionalnu dostupnost i intimnost u braku. Muževi, s druge strane, često osjećaju da su isključeni iz emocionalne dinamike, što ih gura prema emocionalnoj distanci. Žene pod velikim stresom mogu postati nedostupne emocionalno, dok partneri, frustrirani situacijom, povlače se kako bi izbjegli dodatni stres. Ova situacija ozbiljno ugrožava intimnost i zajednički užitak, što može dovesti do problema u braku.

4. Gubitak vlastitog identiteta

Posljednji faktor koji dr. Rodman ističe je gubitak vlastitog identiteta kod žena. Nakon što postanu majke, mnoge žene zanemaruju svoj fizički izgled i zdravlje, što može biti frustrirajuće za muževe koji su ih izvorno privukli zbog zajedničkog interesa za kondiciju i zdravlje. Muževi često tumače fizičke promjene svojih žena kao znak smanjene privrženosti, što može izazvati emocionalnu distancu. Žene koje zanemaruju vlastitu fizičku kondiciju mogu osjećati nesigurnost, a nedostatak podrške od strane partnera može pogoršati situaciju, čime se dodatno povećava udaljenost u braku.

Zaključak

Iako su ovi problemi česti, oni ne moraju nužno značiti kraj braka. Ključ za prevazilaženje ovih izazova leži u otvorenoj komunikaciji, međusobnom razumijevanju i spremnosti oba partnera na promjene. Dr. Rodman savjetuje da savjetovanje za parove može biti izuzetno korisno za prepoznavanje i razumijevanje uzroka problema, te omogućiti partnerima da poduzmu korake prema emocionalnom pomirenju. Ako oba partnera pokažu spremnost na rad na svom odnosu, brak može biti spašen i obnovljen, bez obzira na to koliko se problemi činili ozbiljnima.

Oglasi - Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here