Zdravstveni djelatnici upozoravaju da prevelika količina ušnog voska može biti pokazatelj ozbiljnijih zdravstvenih problema. Često zanemarene, razlike u proizvodnji ušnog voska mogu ukazivati ​​na stanja kao što su otoskleroza, lupus ili otitis externa. Stoga se savjetuje pažljivo pratiti sve promjene kako bi se omogućila brza dijagnoza i liječenje.

U svjetlu nedavne izjave da mnogi u Engleskoj više neće imati pristup besplatnim uslugama uklanjanja ušnog voska putem NHS-a, Kraljevski nacionalni institut za gluhoću (RNID) ustvrdio je da nema medicinskog opravdanja za prekid ovih usluga. Ovakav razvoj događaja izazvao je zabrinutost da bi se oni koji si ne mogu priuštiti privatno liječenje mogli okrenuti opasnim alternativama.

Zdravstveni djelatnici ističu važnost redovitog praćenja ušnog voska i potiču pojedince da ne odbacuju moguće simptome, unatoč smanjenju dostupnih usluga. Dr. Veronica Matutit izvijestila je Sun Health da je ušni vosak vitalni pokazatelj zdravlja, naglašavajući potrebu obraćanja pozornosti čak i na male promjene, poput varijacija u ušnom vosku.

Dr. Matutit je odredio tri čimbenika koji mogu dovesti do nakupljanja ušnog voska koji zahtijevaju liječničku procjenu i liječenje. Prvi čimbenik je lupus, kronična bolest koja dovodi do bolova u zglobovima, osipa i umora, što može pridonijeti prekomjernom nakupljanju ušnog voska zbog stalne upale. Drugi čimbenik, poznat kao plivačko uho ili otitis externa, uključuje upalu vanjskog ušnog kanala koja se obično opaža kod plivača. Simptomi povezani s ovim stanjem uključuju povećanu mast u uhu, nelagodu, svrbež i privremeno oštećenje sluha. Na kraju, otoskleroza je stanje obilježeno progresivnim gubitkom sluha, a pacijenti često brkaju njezine simptome s onima koji su posljedica nakupljanja ušnog voska.


Nakupljanje ušnog voska kod kuće može se učinkovito riješiti korištenjem maslinovog ili bademovog ulja. Stručnjaci s područja medicine predlažu da ukapate 2-3 kapi ulja u uho i ležite na boku 5-10 minuta. Ovaj postupak treba ponoviti 3-4 puta dnevno tijekom 3-5 dana. NHS navodi da bi se vosak trebao prirodno riješiti nakon približno 2 tjedna. Ključno je izbjegavati pamučne štapiće ili svijeće za uši jer te tehnike mogu pogoršati problem.

BONUS TEKST:

Hipotireoza, obilježena usporenim radom štitnjače, značajan je zdravstveni problem koji često dovodi do debljanja, što otežava gubitak ili održavanje zdrave težine. Specifična prehrana ključna je za upravljanje ovim stanjem, a preporučljivo je uključiti namirnice s niskim do srednjim glikemijskim indeksom, poput zobene kaše s jogurtom i cimetom na vrhu.

Tri glavna elementa hipotireoze stvaraju štetan ciklus za one koji pokušavaju skinuti suvišne kilograme: konstipacija često dovodi do stalne nadutosti, slučajevi prejedanja povezani s umorom i niskom energijom, koji proizlaze iz hormonskog pada bazalnog metabolizma, osobito nakon konzumiranja visoko-jednostavnih ugljikohidratna hrana koja daje brzu energiju bogatu kalorijama.

Nakon konzumacije takve hrane, kod pojedinaca se može javiti fenomen koji se naziva postprandijalna depresija, a za posljedicu ima osjetno smanjenje metaboličke aktivnosti, pod velikim utjecajem hipotireoze, navode iz Miss7zdrava. Odlučite se za zdravije ugljikohidrate i povećajte potrošnju sjemenki. Ako ste očekivali jednostavnu dijetu ili instant rješenje problema, moram vas nažalost obavijestiti da takva “čarobna formula” ne postoji.

Unatoč izazovima, još uvijek postoji tračak nade. Smanjite unos ugljikohidrata smanjivanjem namirnica poput kruha, tjestenine, riže, keksa i slatkih sokova. Umjesto toga, dajte prednost dobivanju ugljikohidrata iz izvora kao što su povrće, voće, grašak i žitarice bez škroba, uključujući zob, heljdu, kvinoju i eventualno ječam i raž.

Visoka potrošnja ugljikohidrata značajno opterećuje rad inzulina, a taj se pritisak pogoršava u slučajevima hipotireoze. Odlučite se za zdravije izvore ugljikohidrata i povećajte konzumaciju sjemenki. Ako ste tražili jednostavnu dijetu ili trenutno rješenje za svoje probleme, moram vas iznevjeriti, jer ne postoji “čarobna formula”. Ipak, nade još ima. Započnite smanjenjem ugljikohidrata koji se nalaze u proizvodima poput kruha, tjestenine, riže, kolačića i slatkih pića.

Umjesto toga, dajte prednost uvrštavanju ugljikohidrata iz žitarica bez škroba poput zobi, heljde, kvinoje, a idealno ječma i raži, zajedno s povrćem, voćem i graškom u svoje obroke. Preobilje ugljikohidrata znatno opterećuje funkciju inzulina, koja je već ugrožena u slučajevima hipotireoze. Ako vodite sjedilački način života, vaš će se metabolizam, već pod utjecajem vašeg zdravstvenog stanja, dodatno usporiti.

Za osobe koje pate od hipotireoze, prehrambene masti su ključne; stoga se preporuča smanjiti konzumaciju suncokretovog i sojinog ulja uz povećanje unosa maslinovog ulja (koje se ne smije koristiti za prženje) i uvrštavanje plave ribe u obroke. Osim toga, laneno ulje služi kao korisna alternativa, zajedno s izvorima omega-3 masnih kiselina poput badema i oraha, iako niže razine omega-3 u tim namirnicama zahtijevaju veću količinu kako bi se ispunile prehrambene potrebe.

Na smanjeni rad štitnjače možemo utjecati dodacima prehrani i tjelesnom aktivnošću. Često se traže kao trenutna rješenja, dodaci prehrani mogu predstavljati rizik za osobe s hipotireozom, budući da mogu poremetiti metabolizam štitnjače, osobito kada se uzimaju lijekovi. Dok određeni dodaci uključuju koncentrirane ekstrakte alge fucus (atlantska deverika), sadržaj joda u tim proizvodima može utjecati na učinkovitost propisanih lijekova. Stoga je ključno pratiti njihovu koncentraciju i potražiti savjet od zdravstvenog djelatnika.

Preporuča se uključivanje dodataka prehrani u vaš dnevni režim umjesto ograničavanja njihove upotrebe na određene dane. Iako se mnogi ljudi oslanjaju na suplemente za trenutna rješenja, ključno je odabrati koncentrirane opcije koje sadrže visokokvalitetno riblje ulje—idealno dobiveno iz pročišćenog ribljeg ulja, za razliku od onih s manje učinkovitim omjerom EPA:DHA od 180:120. Osim toga, održavanje uravnotežene prehrane i dosljedna tjelesna aktivnost bitne su komponente zdravog načina života.

Slučajevi prejedanja mogu signalizirati probleme s hormonskom ravnotežom i regulacijom glikemije (glukoza/šećer u krvi). Bavljenje aktivnostima poput nordijskog hodanja, neprekidnog brzog hodanja u trajanju od sat vremena ili vožnje bicikla u istom trajanju služi kao izvrsna podrška, podižući razine serotonina i endorfina u tijelu. To ne samo da potiče osjećaj zadovoljstva samim sobom, već također pomaže u mršavljenju i potiče procese sagorijevanja masti, a istovremeno smanjuje perifernu inzulinsku rezistenciju u masnom tkivu.

Za dodatne pojedinosti kliknite ovdje kako biste saznali kako provesti samopregled štitnjače. Ako imate hipotireozu, što biste trebali odabrati u prehrani? Dosljedan doručak ključan je za održavanje stabilne razine glukoze u krvi, a preporučljivo je birati hranu s niskim do srednjim glikemijskim indeksom; na primjer, izvrsna je opcija obrok koji sadrži zobene pahuljice s nemasnim probiotičkim jogurtom i cimetom. Štoviše, odabir manjih međuobroka – kao što je šaka badema popodne ili tri komada tamne čokolade ujutro – može učinkovito pomoći u regulaciji hormona povezanih s osjećajem sitosti. Redovito uključivanje ribljeg ulja u vašu prehranu također se pokazalo korisnim. Od vitalne je važnosti uključiti malu količinu proteina u svaki obrok za učinkovitu kontrolu gladi, ciljajući na unos proteina od približno 1,2 do 1,5 g/kg tjelesne težine, s naglaskom na izvore poput ribe, biljnih namirnica (uključujući povrće , žitarice i orašasti plodovi) i bjelanjke.

Korištenje ove metode pomoći će vam u očuvanju mišićne mase i, u kombinaciji s vježbanjem, može poboljšati vaš metabolizam. Kako biste pomogli ovom procesu, razmislite o 5 do 6 manjih obroka svaki dan koji sadrže brokulu, prokulice, cvjetaču, grah, luk, papriku, kruh s mekinjama (poput švedskog ili vestfalskog) i kompote od suhih smokava, šljiva ili krušaka . Osim toga, možete uživati ​​u frapeu napravljenom od ovog voća u kombinaciji s jogurtom, zajedno sa sjemenkama lana, smokvama i grožđicama pomiješanim s raženim pahuljicama.

Nastojte bijeli kruh i brašno, kao i cornflakes i bijelu tjesteninu u potpunosti zamijeniti integralnim brašnom. Odlučite se za nezaslađeni čaj (bilo bijeli ili žuti) i biljne čajeve poput čaja od komorača ili koprive umjesto kave, konzumirajući ih nekoliko puta dnevno kako biste lakše izbacili višak tekućine. Za one koji pate od usporene štitnjače ili hipotireoze, bitna je prilagođena prehrana, s naglaskom na hranu s niskim do srednjim glikemijskim indeksom, poput zobene kaše u kombinaciji s jogurtom i cimetom.

Oglasi - Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here