Samohrane majke u današnjem društvu često se smatraju simbolima hrabrosti i snage, jer je izazovno nositi se s odgovornošću odgajanja djece bez podrške partnera. Situacija postaje još teža ako nema nijedne druge osobe koja bi im pomogla. Jedan od primjera ove borbe je Enela, samohrana majka koja s petoro djece živi u skromnoj kućici na hladnom Pešteru.

Enelina borba i pomoć Hida Muratovića

Enela je postala poznata široj javnosti zbog svoje borbe za bolji život, a priča o njoj dirnula je mnoge. Humanitarac Hido Muratović, koji je već izgradio desetine kuća za ugrožene obitelji, čuo je za njezinu situaciju i odlučio joj pomoći. Iako je za obitelj bila potrebna samo tri ara zemljišta kako bi se izgradila nova kuća, lokalna samouprava u Sjenici nije bila spremna da joj pruži pomoć. Muratović je morao biti uporan i razgovarati s predsjednikom opštine tri puta prije nego je postigao dogovor, što je izazvalo iznenađenje i razočaranje zbog takvog stava vlasti.

“Teško mi je poverovati da opština nije u mogućnosti da obezbedi samo tri ara zemljišta. Pitanje je kako bi mogli pružiti adekvatnu pomoć i obezbediti krov nad glavom za ovu nesrećnu decu,” izjavio je Muratović, koji je zahvaljujući pomoćima humanitarnih organizacija uspeo prikupiti novac za izgradnju kuće u rekordno kratkom vremenu.

Podrška Gvozdena Nikolića i kritika vlasti

Novinar Gvozden Nikolić, poznat po svom humanitarnom angažmanu, pridružio se Muratovićevom naporu. On je u emisiji “Nećete verovati” iznio priču o Eneli i njenoj djeci, naglašavajući razočaranje zbog nedostatka odgovornosti i empatije lokalne samouprave. Nikolić je pozvao stanovnike Peštera da se udruže kako bi našli parcelu na kojoj bi mogli smjestiti obitelj, ističući da vlasti nisu ispunile svoju osnovnu dužnost prema ljudima u nevolji.

Samohrano roditeljstvo: Težina situacije i društvena odgovornost

Pojam samohranog roditeljstva odnosi se na situaciju kada jedan roditelj, iz različitih razloga, sam brine o svom djetetu ili djeci. Razlozi mogu biti objektivni, kao što je smrt bračnog partnera, razvod, ili odsustvo roditelja zbog vojne službe ili izdržavanja kazne. Iako smrt bračnog partnera ili njegovo odsustvo mogu biti opravdani razlozi, situacija u kojoj drugi roditelj, koji je sposoban, odbija pružiti podršku, može biti još teža.

Subjektivni razlozi, poput rođenja djeteta van braka ili veštačke oplodnje, također mogu dovesti do samohranog roditeljstva. U društvima gdje državna pomoć nije dovoljno razvijena, samohrani roditelji često osnivaju organizacije koje međusobno podržavaju, jer je svakodnevna borba za preživljavanje i odgoj djece još teža bez društvene ili obiteljske pomoći.

Prava roditelja i alimentacija

U situacijama gdje jedan roditelj, iako sposoban, ne izdržava svoje dijete, drugi roditelj ima pravo tražiti alimentaciju. Alimentacija je zakonski obavezna mjesečna isplata koju roditelj koji nije staratelj mora plaćati onome tko ima starateljstvo nad djetetom. U većini zemalja, iznos alimentacije određuje sud, a plaćanje alimentacije osigurava da dijete ima osnovne životne uvjete, čak i ako jedan roditelj nije prisutan u životu djeteta.

Zaključak

Priča o Eneli i njenoj borbi, uz pomoć Hida Muratovića i Gvozdena Nikolića, pokazuje koliko su samohrani roditelji, poput nje, hrabri i borbeni. Oni se suočavaju s mnogim izazovima, ne samo u svakodnevnom životu, nego i u obezbeđivanju osnovnih životnih potreba za svoju djecu. Ovaj slučaj takođe podsjeća na važnost društvene odgovornosti, humanitarne podrške i pravične raspodele resursa, te potrebu za boljim sistemima podrške samohranim roditeljima.

Oglasi - Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here