Posljednjih trideset godina na našim prostorima političari i mediji koriste ideju nacionalnosti za poticanje podjela unutar zajednice. Mnoge od tih motivacija i danas imaju utjecaj. Želimo istaknuti intervju koji je ostavio značajan dojam. Dražena Petrovića brojni pojedinci smatraju vrhunskim košarkašem s ovih prostora. Bez sumnje, on je bio pionir za europske sportaše koji su 1991. prešli Atlantik kako bi se pridružili NBA ligi, koja je najbolja košarkaška liga na svijetu.
- Nažalost, njegova je karijera naglo prekinuta u Njemačkoj kao posljedica tragične prometne nesreće. Dražen Petrović, koji se smatra legendarnom osobom jugoslavenske, hrvatske i europske košarke, nažalost je preminuo u prometnoj nesreći u Njemačkoj 1993. godine. Njegova prerana smrt navodi na razmišljanje o izvanrednim postignućima koja je mogao postići. U tom trenutku bio je na vrhuncu svoje fizičke snage, obnašao je cijenjenu dužnost kapetana hrvatske reprezentacije.
Samo godinu dana prije, ovaj tim se natjecao u finalu Olimpijskih igara u Barceloni, suprotstavivši se kultnom “Dream Teamu” na svom prvom značajnom turniru kao neovisna nacija. Osim toga, bio je razigravač New Jersey Netsa, igrajući važnu ulogu u povezivanju Amerike s nekoliko europskih košarkaških nacija uz istaknute igrače poput Vlada Divca, Aleksandra Volkova, Šarounasa Marčuljonisa i mnogih drugih. Mnogo prije debija s reprezentacijom Jugoslavije na Olimpijskim igrama u Los Angelesu prije devet godina dobio je velika priznanja.
- Sedam godina nosio je plavi dres, skupivši zapaženu kolekciju medalja koje su mu učvrstile reputaciju jednog od najcjenjenijih sportaša Jugoslavije. No, u vrijeme preokreta i podjela u zemlji, proglašen je kapetanom Hrvatske. Usred sukoba, suočio se s intenzivnim pritiskom javnosti da se identificira ili kao Hrvat ili kao Srbin. Dražena Petrovića, sina Jovana Petrovića, koji je služio u hercegovačkim sigurnosnim službama, i Biserke Mikulandre, šibenske knjižničarke, povezujemo i s glasovitim Dejanom Bodirogom, uglednom srpskom osobom i jednim od najcjenjenijih sportaša europskog sporta. povijesti.
Tijekom prijenosa uživo, usred sukoba koji je trajao, jedan je gledatelj Draženu postavio pitanje. Pri ulasku u studio voditelj je srdačno pozdravio i publiku i njihovog uvaženog gosta. S klasičnom cigaretom u ruci pozornost je usmjerio na Dražena, iskazujući interes za medijski često raspravljanu temu: afirmaciju srpskog podrijetla Dražena Petrovića. Voditeljica je odmah naglasila da program nije političan. Ipak, smatrao je važnim odgojiti Dražena, vještog braniča srpskog podrijetla.
- Ustajući sa svojeg mjesta, voditelj je istaknuo kako Draženov identitet ne obuhvaća samo njegovu nacionalnu pripadnost. Iako mu je bilo neugodno, Dražen se često nasmijao. Kako bi ublažio neugodnost, voditeljica je iznijela dosta slabašnu sugestiju: “Što ako pomaknemo fokus… Možda bi trebalo razgovarati o načinima na koje sportaš srpskih korijena može napredovati u ovom sportu?
Nažalost, odgovor je bio daleko od zadovoljavajućeg: “Zapravo, on nije srpskog podrijetla, što objašnjava njegov slab učinak.” Voditelj je istaknuo kako nisu svi koji se prezivaju Petrović nužno Srbi, naglo zaključivši razgovor. Dražen je dobio čvrst odgovor na svoj upit. “Budite uvjereni, ovo pitanje ima jednostavno rješenje”, potvrdio je Dražen. Dao je dodatne informacije, rekavši: “Ja sam iz Šibenika, a majka mi je iz obližnjih Bilica”.
- Napomenuo je i da mu je otac podrijetlom iz Hercegovine, točnije iz Zagore. Ovi promišljeni komentari snimljeni su i dostupni u YouTube videu. I nakon mnogo godina sjećanja na teška vremena kada su Dražen i njegovi kolege košarkaši bili u centru pažnje, uz razgovore koji su se vodili u prijenosima uživo, izazivaju duboku tugu. Zanimljivo je da je pojedinim pojedincima dopušteno zadirati u privatnost Dražena Petrovića otvorenim ispitivanjem krvnih zrnaca njega i njegovih roditelja.
Jednako zabrinjavajuća bila je nevolja s kojom se suočio, budući da je bio prisiljen dati iskaz o intimnim pitanjima kao da je na ispitivanju. Godinama kasnije, na jednom ležernijem događaju, Aco Petrović, poznati košarkaš i trener koji je ujedno i Draženov brat, rekao je da je Draženova posvećenost hrvatskoj reprezentaciji nepokolebljiva. Aco je naglasio da Dražen služi ne samo kao lider u košarci, već i kao značajna prisutnost u hrvatskom sportu.
- U to vrijeme, dok je Jugoslavija bila na rubu raspada, svi su bili usredotočeni na Dražena i vjernost za koju će se on na kraju odlučiti. Aco, koji inače dolazi iz miješanog braka, prepoznao je važnost Draženove odluke. Bez obzira na obiteljsko porijeklo, Draženova predanost predstavljanju Hrvatske bila je očita. Njegov angažman u UN-u prenio je snažnu izjavu: “Hrvatska reprezentacija mi znači sve.” Osvrćući se na 1992. godinu, Aco Petrović prisjeća se neizmjernog Draženova ponosa. To iskreno stajalište iznio je u intervjuu za HRT.