Zdravstveni stručnjaci ističu važnost održavanja zdrave jetre za opću dobrobit tijela. Ovaj ključni organ obavlja vitalne funkcije kao što su detoksikacija, proizvodnja žuči i metaboliziranje masti, proteina i ugljikohidrata. Stoga je bitno obratiti pozornost na njegovo zdravlje.


Pokazatelji poput dugotrajnog umora, metalnog ili gorkog okusa u ustima ili žućkastog sloja na jeziku mogu sugerirati da vaša jetra pati zbog nezdravog načina života. Za sastojke razmislite o upotrebi 1 šalice zobenih pahuljica: zob je korisna jer sprječava apsorpciju štetnih tvari i potiče eliminaciju toksina iz tijela, pomaže jetri i poboljšava probavu.

Bundeva (20-40 g, očišćena i narezana na kockice): Cijenjena zbog svoje sposobnosti pomlađivanja stanica jetre, bundeva je važan dodatak. Konzumacija sira na prazan želudac također može biti vrlo korisna. Grožđe (oprano i razdvojeno u šake): prepuno antioksidansa, grožđe pomaže u radu jetre i pomaže u regeneraciji jetrenih stanica.

Bademi (koristite po želji): Bademi su izvrsni za regulaciju rada jetre i daju hrskavu teksturu kaši. Priprema: Pomiješajte sve sastojke u malom loncu. Zatim dodajte vodu ili mlijeko zajedno s prstohvatom soli i pustite da zavrije. Nakon što zavrije, maknite lonac s vatre, pokrijte ga i ostavite da odstoji nekoliko minuta.

Prednosti prehrambene kaše. Priprema kaše dva do tri puta tjedno može donijeti značajne zdravstvene prednosti. Ova opcija za doručak pomaže u detoksikaciji jetre i daje trajnu energiju za dan koji je pred nama. Prepuna esencijalnih hranjivih tvari, kaša također pomaže u uklanjanju nepoželjnih naslaga s jezika, osiguravajući zdrav početak vašeg jutra.

Jetra je ključna za cjelokupno zdravlje, a pravilna prehrana ključna je za njezino održavanje. Uključivanje doručka bogatog hranjivim tvarima u vaše dnevne navike može poboljšati sposobnost vaše jetre da se regenerira i učinkovito funkcionira. Posljedično, to će dovesti do poboljšanog blagostanja i povišene razine energije tijekom dana.

bonus tekst:

Ova hrana može biti prilično štetna za crijeva, koja su ključni dio probavnog sustava, neophodan za apsorpciju hranjivih tvari i uklanjanje otpada. Jacqueline Wolfe, gastroenterologinja s Harvarda, naglašava važnost održavanja ravnoteže crijeva kako bi se spriječili mogući zdravstveni problemi. Liječnik ističe četiri specifične namirnice koje u potpunosti izbjegava, tvrdeći da su štetne jednako kao i udarac šakom u trbuh.

Određena hrana može negativno utjecati na zdravlje crijeva i pridonijeti upali. Dr. Wolf napominje da masna mesa poput govedine, svinjetine i janjetine, koja se obično jedu u Srbiji, mogu poremetiti crijevnu floru i potaknuti upale zbog visokog udjela zasićenih masti. Kao zdraviju opciju preporuča odabir piletine, puretine i ribe, koje obiluju omega-3 masnim kiselinama i korisne su za zdravlje crijeva.

Dr. Wolf ističe štetne učinke ultraprerađene hrane, koja je bogata aditivima, mastima, soli i šećerom, na zdravlje crijeva. Nedostatak antioksidansa u ovoj hrani može dovesti do crijevnih problema i povećati upalu. Savjetuje se uključivanje svježeg voća, povrća i cjelovitih žitarica u prehranu zbog njihovih protuupalnih učinaka.

Konzumacija slatkih pića, kao što su gazirana i zaslađena pića, može povećati rizik od dijabetesa, pretilosti i bolesti srca. Preporučljivo je izabrati crni ili zeleni čaj, budući da ti napitci obiluju polifenolima koji pomažu u smanjenju upale. Nadalje, istraživanja pokazuju da kava može ponuditi slične prednosti.

Prerađena hrana često sadrži kokosovo i palmino ulje, oba su bogata zasićenim mastima i mogu smanjiti raznolikost crijevne flore. Za zdraviju alternativu, dr. Wolfe preporučuje ekstra djevičansko maslinovo ulje i ulje od lanenog sjemena, poznato po svom obilju protuupalnih omega-3 masnih kiselina, prema izvješćima s cnbc.com.

Oglasi - Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here