Mještani Visibabe, sela u blizini Požege, ostali su zaprepašteni nevjerojatnim događajem koji se odigrao u obližnjoj šumi. Svjedočili su nesvakidašnjem fenomenu dok je voda izbijala ispod zemlje. Potaknuti svojom znatiželjom, odlučili su izmjeriti njegovu temperaturu, i na njihovo iznenađenje, bila je blizu točke ključanja, dosežući impresivnih 100 stupnjeva. Nakon reklama, predstavljeni su dodatni sadržaji.
- Zajedno s dvojicom sumještana, zaputili smo se do šume i odmah nas je privukao fascinantan prizor: para se uzdizala s određenog mjesta, popraćena neobičnim šištavim zvukom. Znatiželjni, približili smo se i naišli na zadivljujući prizor – snažan val vode koji je izvirao iz dubine ispod.
Čak i uz nisku temperaturu od -10 Celzijevih stupnjeva, ovaj zastrašujući tok posjedovao je izvanrednu sposobnost da sve u radijusu od 50 metara pretvori u tekućinu, kako je spomenula Milena Bulut Mateničarski u intervjuu za RINA-u. Stanovnici ovog kraja potpuno su nesvjesni zbivanja oko sebe i nemaju razumijevanja za svoju situaciju. Do sada je njihova jedina metoda prikupljanja informacija bila putem prikupljanja priča i rekla-kazala, kojima nedostaje ikakva vjerodostojna potvrda.
- Brojne teorije okružuju prisutnost rimske vojske i njihovih kupališta na ovim prostorima. Kako bi se rasvijetlio ovaj problem, konzultirani su čelnik općine i skupina stručnjaka koji su proveli opsežnu istragu. “Iznenađujuća priroda ovog fenomena zatekla je sve nespremne”, rekao je Milomir Obradović, predsjednik Ministarstva zdravlja Visibaba. Ispunjeno i čuđenjem i skepsom, cijelo selo ustaje, čineći znak križa u strepnji.
Naš susjed, koji radi kao mesar, odlučuje nešto poduzeti tako što uzima termometar i ubacuje ga u rupu duboku otprilike dva metra. Na naše iznenađenje, termometar pokazuje nevjerojatnih 98 stupnjeva. Svake tri minute vrela voda izbija iz tla na predvidljiv način.
- Tražeći pojašnjenje, obratili smo se geolozima koji su nas obavijestili o izvanrednim karakteristikama ove neuobičajeno visoke temperature vode, fenomena koji se rijetko opaža na drugim mjestima. Među stanovnicima se pojavilo lagano natjecanje dok traže najprivlačniji rezultat. Prijedlozi su različiti, od brzog osnivanja bazena do razvoja luksuznog lječilišta. Zanimljivo je da je nakon otkrivanja ovog prirodnog bogatstva vrijednost susjednog zemljišta naglo porasla za 300 eura po hektaru.
Pozadina: Dana 4. prosinca 1872., “Mary Celeste”, trgovački brod porijeklom iz Sjedinjenih Država, pronađen je kako pluta i napušten u Atlantskom oceanu. Čak i bez posade, brod je bio u prilično dobrom stanju, s teretnim prostorom ispunjenim dovoljnim zalihama etanola. Zanimljivo, nije bilo naznaka bilo kakvog sukoba ili jasnih problema na brodu. Cijela posada je nestala bez objašnjenja.
Detalji situacije uključuju kapetana Benjamina Briggsa koji upravlja brodom, zajedno sa svojom ženom, mladom kćeri i sposobnom posadom od sedam članova. Sve na brodu, poput osobnih stvari posade, zaliha i svježe vode, pronađeno je netaknuto. Osim toga, navigacijska oprema i dnevnik su locirani, ali nisu pružili nikakvu jasnoću u vezi s enigmatičnim događajima koji su se odvijali.
- Nedostatak čamca za spašavanje potaknuo je sumnje da je posada možda napustila brod pod nejasnim uvjetima, ostavljajući njihovu sudbinu nepoznatom. Pojavile su se razne teorije u pokušaju da se rasvijetli zagonetni nestanak posade Mary Celeste. Brod je tijekom gusarskog napada ostao neozlijeđen i nije došlo do krađe. Isto tako, brod nije pretrpio veća oštećenja od oluja ili morskih udara i ostao je u izvrsnom stanju.
Hipoteza sugerira da je trovanje hranom moglo dovesti do kolektivne psihoze među posadom, iako ovoj tvrdnji nedostaju uvjerljivi dokazi. Jedno alternativno objašnjenje je da je posada možda morala evakuirati brod zbog straha od eksplozije izazvane parama koje je ispustio teret alkohola.
- Važno je naglasiti da nema dokaza koji bi upućivali da se na brodu doista dogodila eksplozija. Unatoč temeljitim istragama i raznim teorijama, misterij posade “Mary Celeste” opstaje. Ovaj incident nastavlja intrigirati i istraživače i entuzijaste neobjašnjivog, budući da točne pojave tog zlosretnog dana u Atlantskom oceanu ostaju nejasne.