Ron Garan, bivši NASA-in astronaut s uspješnom karijerom, proveo je više od pet mjeseci u svemiru, doživjevši događaje kojima nitko na Zemlji nije svjedočio. Kao ključni igrač u istraživanju svemira, izvršio je značajan utjecaj na industriju i iskoristio svoju karijeru za promicanje pozitivnih promjena na našem planetu.

  • Njegovi napori motiviraju brojne ljude da prepoznaju mogućnosti za globalnu suradnju i održive inovacije. Proveo je nevjerojatnih 178 dana putujući svemirom, a njegovi su uvidi prikazani u knjizi “The Orbital Perspective: Lessons in Seeing the Big Picture from a Journey of 71 Million Miles”. U ovom djelu govori o dubokoj preobrazbi koju je doživio, posebno u pogledu svog razumijevanja svetog.

U intervjuu za ‘Big Think’ Garan je izjavio: “Promatrao sam jarke dugine boje biosfere dok su pulsirale i ispreplitale se sa životom. Iako nemam formalnu izobrazbu iz ekonomije, jasno je da sustavi koje su stvorili ljudi smatraju sve aspekte života, uključujući vitalne potporne sustave planeta, jednostavno komponentama globalne ekonomije. “Kada zemlja nestane i svemir zauzme prazninu, očito je da smo zarobljeni u lažnoj stvarnosti.”

 

  • Proširio je čimbenike koji su pridonijeli njegovoj promjeni perspektive. Izraz “Efekt pregleda” opisuje duboku promjenu koju astronauti doživljavaju nakon promatranja planeta koji visi u golemoj praznini svemira. Ovo iskustvo nalikuje žarulji koja osvjetljava našu duboku međusobnu povezanost i ovisnost jednih o drugima.

Primjećuje da “čovječanstvo lebdi u tami, opažajući samo ograničen tračak stvarnosti”. On raspravlja o različitim čimbenicima koji doprinose našem nedovoljnom odgovoru na izazove s kojima se susrećemo. “Situacija se često smatra potpuno shvaćenom, ali ono što vidimo samo je djelić cjeline. Naša sposobnost da se uhvatimo u koštac s raznim izazovima ograničena je ovim uskim razumijevanjem.

  • Kao rezultat toga, društvo trenutno snosi znatne troškove zbog ovog nedostatka. Jedan od glavnih čimbenika koji doprinosi našim poteškoćama u pronalaženju rješenja je naša nespremnost da se izravno suočimo s problemima i naš nedostatak istinske perspektive. “Zato je važno zakoračiti u svjetlost”, primijetio je astronaut. Inspiriran svojim iskustvima u svemiru, Garan je razvio koncept orbitalne perspektive, koju je nazvao “pozivom na akciju”.

Poticao je ljude da prihvate stil života koji stavlja dobrobit čovječanstva iznad ekonomskih i društvenih pitanja. Ron Garan, koji je rođen 30. listopada 1961. u New Yorku, bivši je inženjer, pilot i astronaut poznat po svom angažmanu u nekoliko važnih NASA-inih misija tijekom svoje karijere.

  • Prije nego što je krenuo na svoje putovanje kao astronaut, diplomirao je i magistrirao aeronautički inženjering, što mu je omogućilo da radi kao borbeni pilot u Zračnim snagama Sjedinjenih Država. Ron Garan izabran je za astronauta 2000. godine i odmah je započeo intenzivnu obuku. Godine 2008. sudjelovao je u svojoj inauguracijskoj svemirskoj šetnji kao stručnjak za misiju za STS-124, tijekom koje je tim učinkovito premjestio i instalirao ključni element japanskog laboratorijskog modula na Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS).
Oglasi - Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here