Borba s gljivicama na noktima je težak zadatak koji mnogi mogu potvrditi. Ovaj uporni problem obično je uzrokovan prisustvom gljivica koje rastu u vlažnim okruženjima poput bazena, tuševa i svlačionica. Drugi faktor koji doprinosi je nošenje uskih cipela, jer kombinacija znoja i stalnog kontakta između noktiju i unutrašnjosti cipele stvara savršene uslove za razmnožavanje gljivica.

Ako se nosite s problematičnim problemom gljivica na noktima, postoji vrlo moćan lijek koji je otkriven i lako je dostupan. Evo ključnih sastojaka koji će vam trebati: voda, jedna šalica jabučnog octa za temeljito čišćenje, oko 4-5 žlica sode bikarbone i šaka papirnatih ručnika. Kako biste učinkovito riješili problem, pomiješajte vodu sa šalicom jabučnog octa u lavoru. Potopite stopala u ovu smjesu na 15 minuta.

Sposobnosti jabučnog octa u borbi protiv gljivica učinkovite su u uklanjanju gljivičnih infekcija. Kako biste zaustavili širenje gljivica, ključno je temeljito osušiti stopala papirnatim ručnicima nakon namakanja. Adekvatno sušenje stopala igra ključnu ulogu u ovom postupku. Sljedeći korak podrazumijeva potpuno uranjanje pogođenog predmeta u otopinu sode bikarbone. Pripremite posebnu posudu tako da je napunite vodom i potpuno otopite 4-5 žlica sode bikarbone.

Dodatnih 15 minuta uronite stopala u ovu smjesu. Soda bikarbona će neutralizirati preostalu kiselost uzrokovanu octom, obeshrabrujući rast gljivica. Još jednom, koristite papirnate ručnike da osušite stopala. Ključni korak je ponoviti ovu rutinu dva puta dnevno kako bi se postigao najbolji mogući ishod i uspješno eliminirali gljivice. Evo još nekoliko preporuka za sprječavanje gljivica na noktima:

Za održavanje pravilne higijene stopala ključno je dati prioritet održavanju suhih stopala. Nakon bilo kakvih aktivnosti povezanih s vodom ili umivanja, bitno je posvetiti dovoljno vremena temeljitom sušenju stopala, s posebnim naglaskom na prostore između prstiju. Nadalje, preporuča se odabrati obuću koja potiče prozračnost. Klonite se uskih tenisica i umjesto njih odaberite cipele koje omogućuju dovoljno zraka za vaša stopala.

Kako biste održali svježinu stopala, ključno je često mijenjati čarape, osobito ako ste skloni znojenju. Birajte čarape izrađene od prirodnih materijala jer imaju sposobnost upijanja viška vlage. Također je bitno redovito dezinficirati obuću kako biste spriječili razvoj gljivica. Iako liječenje gljivica na noktima može biti prilično zastrašujuće, pravilnim pristupom i dosljednom primjenom prirodnih lijekova doista je moguće iskorijeniti ovo nepoželjno stanje.

Iskorištavanjem snažnog partnerstva jabučnog octa i sode bikarbone, može se učinkovito boriti protiv gljivičnih infekcija i zaštititi dobrobit svojih stopala. Kako bi se postigli optimalni rezultati, neophodno je marljivo provoditi tretman dva puta dnevno i držati se nepokolebljive odlučnosti, jer je nepokolebljiva dosljednost najvažnija u prevladavanju gljivica na noktima.

BONUS TEKST:

Bolesnici s bubrežnom disfunkcijom često imaju glavobolje i povišen krvni tlak, što potencijalno može poslužiti kao rani znak upozorenja na probleme s bubrezima. Ključno je prepoznati da bolest bubrega može biti posljedica i doprinijeti visokom krvnom tlaku. U razgovoru za Kurir zdravlje objašnjenje ove pojave dala je dr. Milica Kravljač, nefrolog Klinike za nefrologiju KBC Srbije.

Kronična bubrežna bolest, stanje koje proizlazi iz arterijske hipertenzije (visokog krvnog tlaka) i dijabetesa (koji se također naziva i dijabetes), glavni je uzrok njezina nastanka. Ovaj prevladavajući zdravstveni problem utječe na otprilike jednog od deset pojedinaca diljem svijeta, naglašavajući njegovu rasprostranjenost.

Hipertenzija negativno utječe na krvne žile u tkivu bubrega, što dovodi do poremećaja protoka krvi unutar bubrega. Kao rezultat toga, dolazi do trajnog oštećenja, što u konačnici dovodi do slabljenja funkcije bubrega. U početnim stadijima hipertenzija prvenstveno utječe na strukturu bubrega, postupno ih slabeći. Ako se odmah ne riješi, ovo pogoršanje može napredovati do zatajenja bubrega, što zahtijeva potrebu za dijalizom ili transplantacijom bubrega.

Na Nefrološkoj klinici KBC Srbije kao asistent iz oblasti nefrologije radi dr. Milica Kravljača, visokostručni nefrolog. Prema njezinom stručnom mišljenju, neuspjeh u liječenju ili pravilnom upravljanju hipertenzijom predstavlja znatan rizik za nagli pad funkcije bubrega i razvoj zatajenja bubrega. To je u oštroj suprotnosti s osobama koje se liječe i uspješno kontroliraju svoju arterijsku hipertenziju.

Ako se ne liječi, hipertenzija može dovesti do oštećenja bubrega kod oko 40 posto osoba kojima je dijagnosticirano ovo stanje. Za učinkovito praćenje zdravlja bubrega nužno je obaviti liječnički pregled, izmjeriti krvni tlak te analizirati uzorke krvi i urina. Povezanost povišenog krvnog tlaka i bubrega obostrano je utjecajna jer bubrežna bolest može biti i posljedica i okidač arterijske hipertenzije.

Liječnik objašnjava da bolesti bubrega koje dovode do hipertenzije mogu utjecati ili na jedan bubreg, kao što je urinarna blokada, suženje bubrežne arterije, kronični pijelonefritis ili bubrežne ciste, ili na oba bubrega, uključujući glomerulonefritis i kongenitalnu bolest bubrega. Dosljedni pregledi krvi i urina ključni su za praćenje dobrobiti bubrega.

Prema riječima dr. Kravljače, procjena funkcije bubrega može se učinkovito provesti ispitivanjem razine kreatinina i uree koji su vitalni markeri. Ovi se testovi mogu provesti u bilo kojem laboratoriju. Jednako značajan i lako dostupan je test urina, koji obuhvaća sveobuhvatnu procjenu fizičkih, kemijskih i komponenti sedimenta. Otkrivanje prisutnosti albumina u urinu služi kao rani znak upozorenja za oštećenje bubrega, naglašavajući važnost provođenja ovog testa kad god je to moguće.

Oglasi - Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here