Rak gušterače jedan je od najopasnijih i najmanje upadljivih vrsta raka, koji se često identificira nakon što je već uznapredovao u druge dijelove tijela. Organ koji se nalazi iza želuca, gušterača pomaže u procesu probave i kontroli razine šećera u krvi. Promjer od oko 15 cm olakšava razvoj kancerogenih promjena koje su u početnoj fazi asimptomatske. Zato je bitno prepoznati rane znakove ove bolesti kako bi se na vrijeme reagiralo.

Jedan od prvih simptoma koji se pojavljuju kod raka gušterače je žutilo očiju i kože. Ako osjetite da vam koža ili bjeloočnice požute, to je vjerojatno znak vrlo ozbiljnog zdravstvenog problema – poput raka gušterače, zatajenja jetre ili čak alkoholizma. Normalno, žuta pigmentacija kože (nazvana ikterus) obično se događa kada postoji nakupljanje bilirubina u tijelu. Slučaj se nikada ne smije zanemariti jer može ukazivati ​​na nekoliko ozbiljnih poremećaja.

Još jedan simptom moguće prisutnosti tumora raka gušterače je nadutost. Bolesnici s ovim rakom osjećaju se posebno nadutima nakon jela. Ako ovaj osjećaj nadutosti traje danima, to može biti znak da tumor postoji i da se širi. Tumor može natjerati želudac da se rasteže, stvarajući osjećaj nadutosti i nelagodu. Žene obično prve primijete ovaj simptom, ali ga obično previde jer nadutost ne smatraju glavnim problemom. Također, ne čini se kao problem opasan po život.

Gubitak težine naglo se događa jer osoba jede manje hrane kao posljedica raka gušterače. Ako niste bili na dijeti i izgubili ste više od 5% težine u posljednjih 6-12 mjeseci, a nije došlo do promjene u načinu života zbog tog gubitka, trebali biste se posavjetovati s liječnikom. Samo se ovaj simptom može odnositi na potpuno drugačija stanja, od kojih su neka opasna. Neudobnost u donjem dijelu leđa može se osjetiti na samom početku razvoja bolesti, kada tumor počinje pritiskati obližnje organe, kao iu dnu kralježnice. Takav pritisak rezultira stalnim osjećajem boli u leđima, koji se može pogoršati s rastom tumora.

Drugi znak raka gušterače može biti tamna mokraća. Vaš urin je postao smeđi ili taman kao znak da ste dehidrirani; to bi mogao biti rani znak žutice, uzrokovan tumorom. Urin je obično svijetložute boje. Ako povećana hidratacija ne vrati tamnu boju, to može ukazivati ​​na probleme s lučenjem žuči ili bilirubina, te je potrebna odgovarajuća liječnička intervencija.

Drugi neobavezni početni znak raka gušterače je nelagoda u trbuhu. Obično prolazi nezapaženo i stoga ga pojedinac ne bi smatrao nečim ozbiljnim. To može biti pokazatelj ranih stadija raka i stoga bi ga trebalo ispitati ako se javlja redovito. Ako se primijeti bilo koji od sljedećih simptoma, svakako je dobra ideja zakazati sastanak s liječnikom radi daljnje procjene koja može uključivati ​​testiranje. Rak gušterače može biti vrlo smrtonosan ako se ne dijagnosticira na vrijeme pa znakove bolesti treba rano prepoznati kako bi se moglo primijeniti liječenje i povećati izgledi za oporavak.

BONUS TEKST:

Svi sanjamo. No, znamo li puno o ovom fascinantnom fenomenu? Snovi su jedinstveni po tome što ih ima svatko od nas, čak i ako ih se ne sjećamo. Jedna od najzanimljivijih činjenica je da prosječna osoba ima oko dva sata sna zaokupljena snovima, a većina tih snova dogodi se u REM fazi spavanja kada je mozak najaktivniji. Dok se čini da snovi traju dulje vrijeme, većina njih nikada ne prelazi nekoliko minuta.

Još jedna bizarna činjenica je da 12% stanovništva sanja samo crno-bijele snove. Taj je broj bio veći prije nego što su televizori u boji postali uobičajeniji. Također je zanimljivo da velik dio onoga o čemu sanjamo odražava iskustva iz stvarnog života: stres, želje, strahove – čak i događaje koji se dogode tijekom bilo kojeg tipičnog dana. Općenito, ljudski mozak koristi snove za obradu emocija i rješavanje problema.

Još jedna zanimljiva činjenica je da nikada ne vidimo lica stranaca u našim snovima. Svaka osoba o kojoj sanjamo zapravo je netko čije smo lice barem jednom vidjeli, čak i ako ga se ne sjećamo. Um zapravo može stvoriti slike iz podsvijesti, što znači da se lica koja prolaze kroz snove često temelje na davnim sjećanjima.

Drugi aspekt kroz koji su naši snovi povezani je dimenzija kreativnosti. Umjetnici, pisci, znanstvenici i mnogi drugi kreativni ljudi tvrdili su da su njihovi snovi odigrali ključnu ulogu u inspiraciji koju su dobili. Neki dobro poznati primjeri su Paul McCartney, koji je sanjao melodiju pjesme “Yesterday”, i Dimitrij Mendeljejev, koji je u snu vidio periodni sustav. Na taj način, snovi su iskustvo daleko izvan noći; mogu otvoriti vrata dubokoj spoznaji i nadahnuću.

Oglasi - Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here