Letnje i zimsko računanje vremena podrazumeva pomeranje sata unapred ili unazad u određenim periodima godine, s ciljem boljeg iskorišćavanja dnevne svetlosti. Ova praksa postoji u mnogim zemljama sveta, ali je poslednjih godina postala tema brojnih rasprava zbog svojih prednosti i mana.

Godina 2025. donosi još jednu priliku za pomicanje kazaljki na satu, što znači da ćemo ponovno prolaziti kroz dobro poznatu proceduru podešavanja vremena. Ova praksa, koja se dešava svakog proljeća i jeseni, godinama izaziva rasprave o njenoj korisnosti, svrsi i potencijalnom ukidanju. Iako su ranijih godina postojale inicijative za ukidanje ovog sistema, 2025. godina neće biti izuzetak – kazaljke ćemo pomaknuti dva puta.


Datumi promjene vremena u 2025. godini

U 2025. godini, ljetno računanje vremena započet će 30. ožujka. U tom trenutku, satovi će biti pomaknuti jedan sat unaprijed, sa 2:00 na 3:00 ujutro. Ova promjena donosi:

  • Gubitak jednog sata sna
  • Dulje večeri i više dnevne svjetlosti
  • Povećanu energetsku efikasnost u večernjim satima

S druge strane, zimsko računanje vremena vraća se 26. listopada. Tada će se kazaljke pomaknuti unatrag, s 3:00 na 2:00 ujutro, što znači da ćemo:

  • Dobiti dodatni sat sna
  • Imati kraće dane i raniji zalazak sunca
  • Osjetiti promjene u biološkom ritmu

Razlozi za pomicanje sata

Ova praksa uvedena je kako bi se maksimalno iskoristila dnevna svjetlost i smanjila potrošnja električne energije. Iako su ranije studije sugerirale da ovo donosi značajne energetske uštede, novija istraživanja pokazuju da su te uštede minimalne. Bez obzira na to, brojne zemlje i dalje primjenjuju ovaj sistem jer je postao dio svakodnevnog ritma života.

Važno je napomenuti da je Europska unija 2018. godine predložila ukidanje sezonskog pomicanja sata, ali nije postignut konsenzus među državama članicama. Zbog toga će praksa ostati na snazi najmanje do 2026. godine.


Koje zemlje ne primjenjuju promjenu vremena?

Neke države već su odustale od ove prakse i odlučile trajno koristiti ljetno računanje vremena ili zadržati standardno vrijeme. Među njima su:

  • Rusija, Turska i Bjelorusija – trajno su prešle na ljetno računanje vremena
  • Island – zbog svog geografskog položaja, uopće ne primjenjuje pomicanje sata
  • Većina država Europske unije, uključujući Bosnu i Hercegovinu, još uvijek slijedi dvostruko podešavanje vremena

Kako pomicanje sata utječe na zdravlje?

Promjena vremena nije samo tehnička prilagodba, već ima značajan utjecaj na biološki ritam i zdravlje. Stručnjaci ističu da prilagodba može izazvati:

  • Umor i smanjenu koncentraciju
  • Poremećaje sna
  • Povećan stres i razdražljivost

Kako bismo lakše podnijeli ovu promjenu, preporučuje se:

  1. Postepena prilagodba spavanja nekoliko dana unaprijed
  2. Izbjegavanje kofeina i teških obroka prije spavanja
  3. Korištenje prirodne svjetlosti kako bi se tijelo lakše prilagodilo

Hoće li se pomicanje sata ukinuti?

Iako su mnogi građani i stručnjaci za ukidanje ove prakse, Europska unija još uvijek nije donijela konačnu odluku. Sve dok ne dođe do jedinstvenog dogovora među državama članicama, satovi će se i dalje pomjerati dva puta godišnje, najmanje do 2026. godine.


Zaključak

Iako naizgled jednostavan čin, pomicanje sata ima široke posljedice – od promjene svakodnevne rutine do utjecaja na zdravlje. 2025. godina donosi nove prilagodbe, stoga ne zaboravite zabilježiti 30. ožujka i 26. listopada u kalendaru kako biste se na vrijeme pripremili za promjene koje nas očekuju.

Oglasi - Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here