Evo tehnike za zaustavljanje ovog procesa. Krumpir, kojeg bezbrojni pojedinci njeguju kao temeljnu komponentu u kuhinjama diljem svijeta, može se pojaviti neočekivano baš kad je potreban za obrok. Unatoč tome, s pouzdanim uputama naših baka, možete ostaviti po strani brige o klijavosti i kvarenju ovog kulinarskog favorita!

Otkrivanje proklijalog krumpira u smočnici može biti obeshrabrujuće, osobito ako ste već zamislili da ga uključite u svoj obrok. Osim toga, krumpir koji je počeo nicati sadrži povišene razine solanina, prirodnog spoja koji krumpir proizvodi za odvraćanje štetočina, što može predstavljati rizik ako se konzumira u velikim količinama.

Zaista postoji rješenje! Ova učinkovita, ali jednostavna tehnika oslanja se na prastaru praksu korištenja prirodnih sastojaka za produljenje svježine hrane. Jabuke su osnovni element ove metode. Možda se pitate kako se jabuke uklapaju u ovo, ali one ispuštaju plin etilen, prirodni biljni hormon koji sprječava sazrijevanje i nicanje krumpira.

Stavljanjem krumpira u košaru pored nekoliko jabuka, možete uvelike produžiti njihovu dugovječnost. Iako je važno čuvati krumpire na hladnom i suhom mjestu, ključno je kloniti se hladnjaka, jer hladno i vlažno okruženje zapravo može ubrzati kvarenje umjesto da ga spriječi. Ako vidite da se na krumpiru stvaraju male klice, jednostavno ih uklonite i možete nastaviti koristiti krumpir bez problema.

S druge strane, otkrivanje velikih klica može značiti da je krumpir počeo nicati, što znači da ga je mudro riješiti. Ovaj jednostavan pristup, ponavljajući mudrost naših baka, osigurava da vaši krumpiri ostanu svježi i ukusni, omogućujući vam da u njima uživate bez neočekivanog problema s klijanjem.

BONUS TEKST:

Trenutačno velik broj ljudi ima trbušne viruse, koji, iako obično nisu ozbiljni, mogu rezultirati znatnim umorom i značajnim smanjenjem apetita tijekom bolesti. Uobičajeni simptomi uključuju mučninu, bolove u trbuhu, povraćanje i proljev, a glavobolje se mogu pojaviti uz povišene ljetne temperature.

Bitno je prepoznati da ljetni proljev nije uzrokovan samo virusom; bakterije i toksini također mogu igrati ulogu. Tipično, virusne infekcije prolaze bez temperature i nestaju samostalno unutar nekoliko dana. No, ako simptomi potraju, savjetuje se konzultacija liječnika, savjetuje za naš portal liječnica opće prakse dr. Jelena Stojanović.

Kako kaže naš sugovornik, tijekom ljeta najzastupljenije su viroze adenovirusi, rotavirusi i norovirusi, koji u pravilu dovode do blažeg proljeva. Oni preporučuju simptomatsko liječenje, ističući učinkovitost probiotika, te naglašavaju važnost pravilne prehrane usmjerene na maksimiziranje unosa tekućine i uključujući nadoknadu elektrolita. Savjetuje se konzumiranje lako probavljive hrane poput juhe, povrća kuhanog na pari, keksa i prepečenog kruha.

U slučajevima težih kliničkih stanja, poput kontinuiranog povraćanja i proljeva (više od 10 neuobičajenih stolica), te ako ne možete uzimati nikakve lijekove ili tekućine, preporučuje se potražiti savjet liječnika kako biste izbjegli dehidraciju.

Dr. Stojanović ističe važnost pravovremenog javljanja liječniku ako se u stolici primijeti krv i sluz. Nadalje, porast tjelesne temperature označava potrebu za liječničkim savjetom. Budući da salmonela često vreba u mlijeku, jajima i mesu, ključan je oprez u pogledu izvora iz kojih kupujete sladoled i druge lako kvarljive proizvode. Također je vrijedno napomenuti da salmonela može biti prisutna u sladoledu.

Oglasi - Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here