Ključno je prepoznati trenutak kada ubod komarca nadilazi puku smetnju i predstavlja potencijalnu prijetnju nečijem zdravlju. Nakon uboda komarca obično je potrebno oko 20 minuta da se na koži pojavi crvena mrlja. Iako svrbež koji nastaje može biti vrlo dosadan, posebno ako ste ugrizeni više puta, zanemarivanje saveta lekara da se suzdržite od čeprkanja može delovati komično.

Međutim, savjeti stručnjaka ukazuju na to da će pokušaj neovlaštenog ugriza komarca samo pogoršati problem. Jeste li ikada razmišljali o tome zašto vas koža počinje svrbjeti nakon uboda komarca? Objašnjenje leži u minijaturnoj količini sline koju komarac taloži na vašoj koži. Ta se slina sastoji od proteina koje vaše tijelo identificira kao strane tvari. Dr. Kelly Maples pojašnjava da se osjećaj svrbeža javlja zbog odgovora vašeg imunološkog sustava na te proteine.

Kada je vaše tijelo napadnuto, ono reagira otpuštanjem histamina, što može rezultirati oticanjem, upalom i neizbježnim osjećajem svrbeža. Kako je objasnio Maples, crvenilo se obično javlja otprilike 20 minuta nakon uboda komarca. Osjećaj svrbeža može trajati jedan do dva dana, a posebno može biti intenzivan kod osoba s oslabljenim imunološkim sustavom ili kod djece.

Razumijevanje razlike između iritantnog uboda komarca i potencijalno opasnog uboda ključno je zbog sposobnosti komaraca da prenose po život opasne bolesti poput malarije i denga groznice. Dr. Pajel Gupta, stručnjak za imunologiju, upozorava na prirodnu sklonost češkanju zahvaćenog područja jer to pogoršava situaciju. Češanje izaziva dodatno oslobađanje histamina i povećava rizik od infekcije izlaganjem kože bakterijama iz okoliša. Umjesto češkanja, upalu i svrbež preporučljivo je ublažiti hladnim oblozima ili kockicama leda.

Za ublažavanje svrbeža također se mogu koristiti protuupalne kreme ili losioni. Za privremeno rješenje, nanošenje alkohola na zahvaćeno područje može donijeti olakšanje hlađenjem kože i smanjenjem svrbeža. Međutim, treba biti oprezan kako bi se spriječila pretjerana uporaba alkohola, jer može dovesti do iritacije kože.

BONUS TEKST:
Često se raspitujemo o prisutnosti alkoholizma kod drugih, ali rijetko to pitanje usmjeravamo unutra. Ova varijacija proizlazi iz široko rasprostranjenog društvenog prihvaćanja alkohola, koji zasićuje našu okolinu.

Prema riječima dr. Ivana Đurića, liječnika opće medicine, alkohol dosljedno prožima naše živote, bez obzira na to proživljavamo li trenutke sreće ili tuge, uspjehe ili neuspjehe, činove dobrote ili egocentričnosti. Stalno je prisutan tijekom značajnih prigoda poput vjenčanja, sprovoda, rođendana, krštenja, preseljenja, iseljenja, ispraćaja i sportskih događaja.

Prema liječniku, značajna prevalencija alkoholizma može se pripisati ne samo društvenom prihvaćanju, već i našem urođenom strahu od psihijatara, u kombinaciji s poteškoćama u priznavanju alkoholizma kao legitimnog problema.

Priručnik za mentalno zdravlje navodi 11 različitih kriterija ili simptoma koji se mogu koristiti za prepoznavanje ovisnosti o alkoholu. Među tim znakovima je uporna borba da se prestane piti unatoč brojnim pokušajima. Ovi simptomi su lako prepoznatljivi i uključuju:

Oglasi - Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here