Početak menstrualnog ciklusa za brojne žene može predstavljati značajan izazov, često praćen raznim neugodnim simptomima. Oni se mogu manifestirati kao intenzivna bol u donjem dijelu trbuha, osjećaj drhtavice, tjeskobe i opće nelagode. Istraživanje koje je proveo Ured za žensko zdravlje u Ujedinjenom Kraljevstvu pokazuje da više od 90% žena ima neku vrstu predmenstrualnih simptoma, koji obuhvaćaju široki spektar nelagode.
Uz prethodno navedene tegobe, simptomi mogu uključivati i grčeve u želucu, bolove u leđima, nesanicu, pojačanu želju za određenom hranom (obično slatkišima ili slanim) te pojavu akni, što sve dodatno otežava svakodnevne aktivnosti. Prema Alyssi Vitti, istaknutom autoritetu za hormonalno zdravlje, učinkovito prilagođavanje prehrane i tjelovježbe svakoj fazi menstrualnog ciklusa može značajno ublažiti njegove izazove.
Vitti je kategorizirao menstrualni ciklus u četiri bitne faze: menstrualnu fazu, folikularnu fazu, ovulaciju i lutealnu fazu. Ona predlaže da bi žene tijekom menstrualne faze, kada gubitak krvi predstavlja dodatni stres za tijelo, trebale konzumirati hranu bogatu proteinima kako bi pomogle u oporavku i održale razinu energije. Bavljenje laganim vježbama poput joge ili pilatesa također može ublažiti napetost i potaknuti opuštanje mišića.
Nakon menstruacije počinje folikularna faza koju karakterizira prirodni porast razine tjelesne energije. Preporučljivo je u ovom razdoblju pojačati konzumaciju fermentirane hrane jer pomaže probavi i jača imunitet. Osim toga, bavljenje kardiovaskularnim vježbama korisno je za iskorištavanje povećane energije i očuvanje tjelesne kondicije. Kada dođe do ovulacije, koja se podudara s vršnim razinama estrogena, žene se potiču da se koncentriraju na sirovu hranu koja jača tijelo i da sudjeluju u vježbama visokog intenziteta koje podržavaju održavanje energije i snage. U ovoj fazi žene također doživljavaju najviše razine energije, što je savršeno vrijeme za energične aktivnosti.
Luteinska faza, koja se smatra najdužim segmentom ciklusa, karakterizirana je porastom razine progesterona. Tijekom ove faze nužan je modificirani pristup; stoga Vitti predlaže da se naglasi prehrana bogata korjenastim povrćem poput slatkog krumpira, repe i mrkve kako bi se tijelo pripremilo za menstruaciju. Vježbe snage imaju prednost tijekom ove faze jer pomažu u očuvanju mišićne mase i pospješuju hormonalnu ravnotežu. Osim toga, ključno je da se žene podvrgavaju rutinskim ginekološkim pregledima i traže savjet od zdravstvenog radnika kako bi održale optimalno zdravlje i dobrobit tijekom svih faza ciklusa.
BONUS TEKST:
Uistinu zadivljujući aspekt ljudskog tijela leži u njegovim regenerativnim sposobnostima, posebno u pogledu jetre. Ovaj izvanredni organ posjeduje iznimnu snagu, što mu omogućuje oporavak i rekonstrukciju čak i nakon značajnog oštećenja ili uklanjanja značajnog dijela. Takvo regenerativno umijeće gotovo je bez premca u ljudskoj anatomiji.
Jetra obavlja nekoliko bitnih funkcija kao što su pročišćavanje krvi, proizvodnja žuči i skladištenje hranjivih tvari. Međutim, ono što je posebno intrigantno je njegova izvanredna sposobnost regeneracije čak i nakon uklanjanja do 70% tkiva. U takvim slučajevima, preostali dio jetre pokreće brzi proces regeneracije, radeći na vraćanju svoje mase i funkcionalnosti. Iako ova regeneracija može potrajati od nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci, na kraju je jetra gotovo u potpunosti obnovljena.
S evolucijskog stajališta, ova regeneracija je vitalna jer omogućuje tijelu da izdrži i održi normalne operacije unatoč ozbiljnim ozljedama ili operacijama. Ova sposobnost također objašnjava uspjeh transplantacije jetre; donor može dati dio svoje jetre, omogućujući i donoru i primatelju da regeneriraju svoja tkiva i nastave uobičajeni život.
Izvanredan proces regeneracije jetre uključuje specijalizirane stanice poznate kao hepatociti, koje se mogu brzo dijeliti i razmnožavati kao odgovor na ozljedu. Dok različiti dijelovi tijela, poput kože koja se sama obnavlja nakon posjekotine, posjeduju neke regenerativne sposobnosti, jetra se ističe kao jedini unutarnji organ sposoban za tako brz i učinkovit oporavak.
Dok jetra posjeduje izuzetnu otpornost i sposobnost regeneracije, ključno je prepoznati da njezino dugoročno dobrobit mogu ugroziti čimbenici poput pretjerane konzumacije alkohola, nezdrave prehrane i virusnih infekcija, uključujući hepatitis. Kada jetra pretrpi trajno oštećenje, to može rezultirati teškim stanjima kao što je ciroza, što ograničava njenu sposobnost regeneracije.
Zbog toga je održavanje zdravlja jetre ključno; unatoč svojoj izuzetnoj snazi, jetra nije neranjiva.