Molimo pričekajte odgovor. Pokušajte razaznati ono što je rečeno i emocije prenesene ne samo riječima, već i djelima. To će vam pomoći da smirenije reagirate. Poticati sudjelovanje. Potaknite osobu da što više učini sama u vašoj prisutnosti. Vizualni znakovi, kao što je pokazivanje rukom na mjesto tanjura ili pokazivanje kako uhvatiti čašu, često su vrlo korisni.

Molimo pričekajte odgovor. Pokušajte shvatiti što je rečeno i također povezati emocije s tim, ne samo kroz riječi već i kroz djela. Pomoći će vam da odgovorite na smireniji način ako odvojite trenutak više. Olakšati suradnju. Olakšajte osobi da sama učini onoliko koliko možete vidjeti. Pokažite rukom gdje se nalazi tanjur ili kako držati čašu, ovo bi moglo biti vrlo korisno.Radnje i držanje su način komunikacije putem kojeg se mogu prenijeti njegovi osjećaji i misli pojedincu s demencijom, najčešće više nego riječima. Tajna je u stvaranju dobrog okruženja u kojemu pokazujete ljubav kroz elemente kao što su izrazi lica, ton glasa i fizički dodir. U potpunosti zaboravite na pacijenta.

Osigurajte da su svi izvori buke utišani. Učinite to prije nego započnete bilo kakav razgovor. Upotrijebite ime osobe i možda lagani dodir kako biste naveli osobu da prisustvuje. Ako ona sjedi, kleknite tako da se možete sresti u razini njezinih očiju; održavajte stalni kontakt očima. Pokušajte ne komplicirati svoju poruku. Recite što želite najosnovnijim riječima i rečenicama. Govorite polako, jasno i smireno. Nemojte povisivati ​​glas, ali držite tihu glasnoću ako ona ne shvati pri prvom prolazu; nemojte je ni onemogućavati da ponovi ono što ste rekli. Ako i dalje ne razumije, odvojite nekoliko trenutaka prije nego što joj to ponovno preformulirate.Koristite stvarna imena ljudi i mjesta radije nego zamjenice ili kratice. Dodir sigurnosti je daleko od toga.

Pričekajte nakon postavljanja pitanja. Ne slušajte samo izgovorenu riječ, nego dopustite vremenu da uočite sve neizgovoreno između izgovorenih riječi. Ako pričekate još jednu sekundu prije nego što reagirate, vaš će odgovor biti manje nabijen (nije obavezno). Stvorite uključenost. Potaknite osobu da što više aktivnosti obavi sama dok vi gledate. Vizualni znakovi dobro funkcioniraju, poput pokazivanja rukom gdje je tanjur ili kako držati čašu.Samo uzmite vremena. Sjećanja na prošlost često su umirujuća. Pojedinac s demencijom možda se neće moći sjetiti događaja od prije sat vremena, ali se može vrlo detaljno sjetiti kada je imao 5 godina. Izbjegavajte postavljanje pitanja koja uključuju nedavno sjećanje, na primjer, “Što ste danas ručali?”

Kritizirati dementa samo je uznemiriti i opteretiti dementa, a ne ponuditi mu bilo kakvu pomoć, kritika znači zahtjev za nečim što on vjerojatno nije u stanju razumjeti ili postići. Ono što se vama čini logičnim njemu možda nema isto značenje.Umjesto toga, usredotočite se na pitanja koja se za njih tiču ​​nekog davnog vremena i potaknite ih da razmišljaju o svom djetinjstvu i sretnim, dragim trenucima. Oh, daj mi odmor. Ubacite humor kad god je to moguće, ali ne na štetu osoba s demencijom. Izbjegavajte osuđivati ​​pacijenta.

Dementnog pacijenta i kritika će ga samo natjerati da se brine i osjeća dužnim bez ikakve konstruktivne vrijednosti za pitanja koja će najvjerojatnije biti izvan njegovog razumijevanja ili postignuća. Ono što se vama čini logičnim, njemu nema isti smisao.

Oglasi - Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here