Postoje brojne metode pripreme gulaša, a chef Ivica Štruml ističe bitne elemente za stvaranje što autentičnije verzije. Za ovaj proces ključan je odabir mesa, počevši od goveđeg vrata. Kada pirjate luk, važno je odrediti savršen trenutak za dodavanje mesa. Luk bi trebao postići ravnotežu gustoće, slatkoće i okusa uz izbjegavanje pretjeranog okusa “kuhanog luka”.
- Stoga je važno da meso ne bude pretjerano zapečeno ili previše blijedo, budući da obje krajnosti mogu umanjiti okus jela. Težite srednjoj razini sličnoj onoj koja se koristi za rižoto. Prema Štrumlovim riječima, prije nastavka meso narežite na veće kocke. – Mesu samo skinite opne i tetive, a mast ostavite netaknutom kako bi se otopila i poboljšala okus jela. Nemojte se suzdržavati od vina; pobrinite se da odaberete i opciju kvalitete.
Najbolja vrsta vina za gulaš je crno, idealno ono koje volite piti. U čvršćoj šerpi zagrijte 1 decilitar suncokretovog ulja ili svinjske masti i dodajte 1 kilogram junećeg vrata narezanog na krupnije kockice, 500 grama crvenog luka, 40 grama češnjaka, 5 grama kima (ili pola žličice), 4 gr. listova lovora i nekoliko vezica listova peršina. Budite oprezni dok zagrijavate mast dok se ne počne dimiti, pazeći da se ne dimi pretjerano.
- Zatim dodajte nasjeckano meso i pirjajte ga na jakoj vatri prije nego što ga izvadite iz tave. Nakon toga u preostalu masnoću umiješajte sitno nasjeckani luk. Štruml ne preporučuje ribanje ili blendanje kako bi se pojednostavio proces, napominjući da takve pripreme mogu uništiti okus jela.
Započnite prženjem luka, miješajući ga s vremena na vrijeme dok ne dobije zlatnosmeđu boju, pazeći da ne postane previše taman. Nakon toga ponovno stavite meso u tavu i miješajte dok tekućina ne ispari, učinkovito isušujući meso. Zatim dodajte vino i pustite da se kuha dok potpuno ne ispari i zadrži svoj okus.
- U ovoj ste fazi drugi put dehidrirali meso. Umiješajte dvije trećine nasjeckanog češnjaka, sitno naribano korjenasto povrće, tri lista lovora, mljevenu papriku, sol i papar. Kad povrće počne otpuštati svoju vlagu, dopustite joj da još jednom ispari, što ukazuje na treću dehidraciju. Kako prenosi N1, zvuk prženja signalizirat će da je sva tekućina nestala.
DODATNI TEKST
Danas brojni pojedinci traže savjete od psihologa, vođeni zabrinutošću oko svojih životnih izbora i željom da poboljšaju svoju dobrobit ili se uključe u samopoboljšanje. Ovo je utjecaj koji je imao na iskustvo jedne žene. Mikhail Labkovski, poznati ruski psiholog o čijim savjetima često razgovaramo, ima preko 40 godina stručnog iskustva i priznat je kao vodeći obiteljski psiholog.
- Kako bi poboljšala svoj život i usredotočila se na osobni razvoj, Julia je odlučila u potpunosti primijeniti preporuke dr. Labkovskog. Evo što se pokazalo nakon tjedan dana: Prvo pravilo je slijediti vlastite želje. Dugo sam cijelu svoju plaću želio potrošiti isključivo na vlastiti užitak, zanemarujući štednju ili izdvajanje sredstava za bitne troškove poput hrane i računa. Potrošio sam sav svoj novac u samo tri dana. Tada sam saznala da će mom suprugu plaća kasniti tri dana.
Ovo je bio mučan trenutak koji me ispunio tjeskobom. Kako bih smirila živce, odlučila sam odjenuti novu haljinu i nanijeti skupu šminku koju sam kupila, uvjeravajući samu sebe da zaslužujem ovu poslasticu i da prepuštanje ovom luksuzu samo ovaj put ne bi bilo štetno. Na kraju je moj trud bio uzaludan.
- Dan i noć, moje su se misli neprestano prisjećale pogreške koju sam počinio. Kako sam mogao biti tako nemaran – ja imam djecu! Ipak, u danima koji su uslijedili, pokušavao sam slijediti ovo načelo i bavio sam se samo onim aktivnostima koje su me privlačile. Ipak, to se pokazalo nemogućim bez financijskih sredstava. Dok sam putovao na posao, čeznuo sam za kavom, ali moj ograničeni budžet podsjetio me na suprotno. Poželjela sam kćeri kupiti haljinu za rođendan, ali sam shvatila da bez sredstava mogu samo promijeniti izgled one koju ona već posjeduje.