Kada biljka koju volite stalno ne uspijeva cvjetati unatoč vašoj marljivoj brizi, korištenje prirodnog gnojiva moglo bi biti idealan lijek. Ova vrsta gnojiva može učinkovito potaknuti rast biljaka, posebno onih kupljenih u cvjećarnici koje ne pokazuju nikakve znakove cvatnje. Kako navodi YouTube kanal Loucos das Plantas, ovaj jednostavan prirodni dodatak prehrani opskrbljuje biljke esencijalnim nutrijentima potrebnim za zdrav rast i proizvodnju cvijeća.
- Ova mješavina je prikladna ne samo za cvjetnice, već i za razne druge vrste kojima je potrebna dodatna pažnja da bi napredovale. Za pripremu prirodnog gnojiva možete koristiti osnovne sastojke koji se obično nalaze u mnogim kućanstvima. Često se predlaže uključivanje organskih materijala poput kore od banane, ljuski jaja i taloga kave. Banane su bogate kalijem, koji je vitalan za rast cvijeća; ljuske jaja doprinose kalciju; a talog kave nudi dušik zajedno s drugim mineralima.
Ovi se sastojci mogu nasjeckati i pomiješati s tlom ili alternativno, možete napraviti tekuće gnojivo tako da ih potopite u vodu. Unošenjem ove mješavine hranjivih tvari u tlo svaka dva do tri tjedna, biljka će dobiti bitne hranjive tvari koje potiču cvjetanje. Uz dosljednu primjenu, biljka će izgledati zdravije, lišće će poprimiti zeleniju nijansu, a uskoro ćete primijetiti kako se formiraju prvi cvjetni pupoljci. Isprobajte ovu tehniku i promatrajte rast svoje biljke—rezultati mogu biti vrlo korisni!
DODATNI TEKST
Spathiphyllum, koji se obično naziva “ljiljan mira” ili “ženska sreća”, široko je omiljena sobna biljka zbog svog privlačnog izgleda i svojstava pročišćavanja zraka. Porijeklom iz tropskih područja Amerike i jugoistočne Azije, ova biljka uspijeva u toplim i vlažnim uvjetima. Njegov graciozan izgled i mali zahtjevi za održavanjem čine Spathiphyllum popularnim izborom i za vrtlare početnike i za zaposlene ljubitelje biljaka.
- Spathiphyllum biljka ima duge, sjajne listove koji su tamnozelene boje i ima jedinstvene bijele cvjetove koji podsjećaju na ljiljane. Cvijet spathiphylluma uključuje bijelu lopaticu, koja je vrsta cvjetnog brakteja koji okružuje male cvjetove na cvjetnom klasu. Ovaj braket nije pravi cvijet, već specijalizirani list koji privlači pozornost, pridonoseći prepoznatljivom izgledu biljke.
Ovo cvijeće je izdržljivo i može ostati živopisno nekoliko tjedana. Značajna prednost spathiphylluma je njegova sposobnost poboljšanja kvalitete zraka. Istraživanje koje je provela NASA o biljkama koje pročišćavaju zrak pokazuje da se spathiphyllum svrstava među najbolje kućne biljke za uklanjanje toksina poput benzena, formaldehida, trikloretilena i amonijaka.
- Ova karakteristika ga čini posebno prikladnim za prostore s ograničenom ventilacijom ili stanove koji sadrže zagađivače od sintetičkih materijala. Spathiphyllum je biljka za koju se lako brine, no ipak je neophodno osigurati temeljne uvjete potrebne za zdrav rast. Svjetlost: Preferira difuznu rasvjetu, ali može podnijeti niže razine osvjetljenja. Izravna sunčeva svjetlost može dovesti do opeklina lišća, stoga je preporučljivo staviti ga na dobro osvijetljena područja izbjegavajući izravno izlaganje suncu.
Zalijevanje: Spathiphyllum preferira tlo koje je vlažno, ali ne pretjerano zasićeno. Preporučljivo je zalijevati biljku kada se gornji sloj tla osuši. Pronalaženje prave ravnoteže je ključno jer pretjerano zalijevanje može uzrokovati truljenje korijena. Zimi je bitno smanjiti učestalost zalijevanja. Vlažnost i temperatura: Kao tropska biljka, spathiphyllum uspijeva u visokoj vlažnosti.
- Za oponašanje njegovog prirodnog okruženja, povremeno zamagljivanje lišća je korisno, posebno tijekom zimskih mjeseci kada je unutarnji zrak obično suh. Idealna temperatura za njegov rast je između 18 i 24 °C. Tlo i ishrana: Uspijeva na tlu koje je bogato humusom i dobro je drenirano. Preporučljivo je primjenjivati tekuće gnojivo jednom mjesečno u proljeće i ljeto, dok zimi prihranjivanje treba svesti na minimum ili potpuno prekinuti.